Ráno som si privstal a už o 6 som si balil fotobatoh technikou. V májových dňoch sa nám na Slovensko vrátil včelárik zlatý, aby tu zahniezdil a vyletel spolu s mladými smer Afrika. Keďže prilietajú v kŕdľoch, nie je jednoduché ich fotit. Hniezda si vyberaju na tažko prístupných miestach. Ide o strmé svahy, múry, často tažko dostupné na pohodlné pozorovanie. Fotenie si preto vyžadovalo prípravu. Na kríkoch posedia cca 10-12 sekúnd a už je preč. Toto zvyknú urobiť 2 až 3x, že sa vrátia na rovnaký ker s odstupom asi 10 minút. Medzi tým sa pária, zbierajú potravu a lietajú. Zaujímavisťou je, že krídlami kmitajú rýchlo, ale vo vzduchu plachtia ako dravce.

Na fotenie sme si s kamarátom zo Stráže prírody Ponitrie predpríprava miesto. Bolo nutné umiestniť objektívy blízko pre získaniedetailnýchzaberov, takže posed bol zamaskovaný v neďalekom kroví s prehodeným vojenským krytím. Na to výborne poslúžila sieť stvorená pre maskovacie účely v lese. Najväčšia aktivita včelárika na našom mieste je v skorých ranných hodinách, neskôr odlietal za potravou a zmenil miesto.

Na fotenie som zvolil zoom od Canon, RF 100-400mm na ktorý som nasadil ešte extender 2x, čo vo výsledku umožnilo fotenie na 800mm ohniskovú vzdialenosť. Svetelnosť v okolí bola jasná, svietilo ranné slnko a nebol dôvod robiť si starosti so zníženou svetelnosťou objektívu, ktorá sa nasadením extendera samozrejme ešte viac znížila. Neskôr som však vymenil tento za RF 70-200mm, keďže objekt bol relatívne blízko a vyššia svetelnosť na plne otvorenej clone mi umožnila lepšie zvýrazniť kresbu krídel a peria, a na druhej strane mi to dovolilo používať rýchlejší čas uzávierky. Tento objektív je stvorený pre wildlife a šport.
Aj v tomto roku sa chystám na včelárika. Tento raz však vezmem výbavu od M.ZUIKO 150-600mm, výsledky by mali byť ohromujúce. Určite sledujte moju stránku a instagram, aby vám neušlo nič nové.
Opatrujte sa, a dobré svetlo!
Pridať komentár